Ložnice, základ dobrého spánku

 

Než začneme vybírat vhodnou místnost na spaní, je dobré vzít v úvahu, že ložnice by měla patřit do klidové zóny bytu či domu. Je také důležitou součástí domova, protože v ní trávíme téměř jednu třetinu života. Kvalitní spánek je důležitější než jeho délka, proto by ložnice měla být útulná, tichá a pohodná. Pro ložnici bychom měli vybrat takové prostředí, kde nebudeme ničím rušeni. Máme-li možnost, dáme přednost pokoji v nejtišší části domu, kde neuslyšíme žádný rušivý hluk. V případě, že okna ložnice vedou do rušné ulice, lze hluk ztlumit kvalitnímy okny.

 

ložnice

 

 

Rozestavění nábytku

 
Nábytek do ložnice podřizujeme především tvaru místnosti. Postel postavíme tak, aby okno bylo buď u nohou, nebo po straně manželské postele. Spánek s hlavou u otevřeného okna není příliš prospěšný. Pokud vám je před spaním horko, je otevřené okno příjemné, ale ráno se také může stát že neotočíte hlavou kvůli bolesti za krkem. Polohu postele ovlivní i umístění dveří, měli bychom dbát na to, aby jejich otevírání nic nebránilo. V případě menší místnosti problém vyřeší posuvné dveře. Kromě dveří, bychom se měli zaměřit i na způsob otevírání šatní skříně a dalšího nábytku a vše uzpůsobit tak, aby přístupu k nim nic nebránilo. To později zajisté oceníte při výběru vašich šatů z prádelníku či šatní skříně.
 
 

 

Ideální teplota v ložnici

 
teplota v ložniciDalším důležitým bodem v zařizování ložnice je větrání a topení. Teplota v ložnici by měla být nižší, aby se nám dobře dýchalo. Ideální teplota v ložnici je tedy 13 až 15 °C. V ložnici dětí a starších osob může být teplota o pár stupňů vyšší. Jistě oceníte zvlhčovače vzduchu, především v létě. Zdravý spánek podpoří také pravidelné větrání místnosti i lůžkovin. Prospěšná věc ve vaší ložnici je také klimatizace. Dobře zvolená teplota ve vaší ložnici zaručí kvalitní spnek. Není nic lepšího než se dobře vyspát a ráno vstát a nebýt více zničen než večer před usínáním.