Materiály použité při výrobě matrace

v: Inspirace Na:

Jakou vybrat matraci? Pár rad o materiálech naleznete zde.

Bio pěna

Sojový extrakt, ze kterého jsou vyráběné matrace, má nejen příznivý vliv na lidský organizmus, ale také šetří náš ekosystém - snižuje spotřebu nerostných surovin.

Soja je již po tisíce let ceněnou surovinou zemí Dálného východu pro svůj poměrně vysoký podíl lecitinu. Lecitin zvyšuje intenzitu dýchání lidské kůže, ovlivňuje její pružnost, reguluje pH-hodnotu kůže a podporuje přirozený ochranný plášť proti agresivním vlivům prostředí. Použití přírodní suroviny má tak unikátní vliv na výsledné vlastnosti matrace. Použitím sojového extraktu se násobí elasticita (tažnost), snižuje se tlaková deformace a zároveň se zvyšuje odrazová pružnost. Tato pěna se vyznačuje dlouho životností a skvělými ortopedickými vlastnosmi. Matrace vyrobené z extraktu soji splňují nejnáročnější požadavky pro testování, Okotex-Standard - Třídy 1.

 

PUR pěna

Polyuretanová pěna, někdy také PUR pěna, se vyznačuje dobrou elasticitou a tvarovou stálostí. Nejčastěji se tato pěna kombinuje s vrstvou pojeného polyuretnanu RE 80. U některých matrací, např. Agáta je použita polyuretanová pěna s vyšší objemovou hmotností. Tato pěna je kvalitnější, snese vyšší zatížení a matrace za použití této pěny jsou tužší.

 

Studená pěna

Liší se technologií výroby, která zásadně ovlivňuje výsledné vlastnosti matrace. Má větší póry než klasická PUR pěna. Je proto prodyšnější a vzdušnější, má lepší elastické vlastnosti, tvarovou stálost a lépe kopíruje křivky těla. Pro výrobu matrací ze studené pěny používáme pěny různých tuhostí, které potom kombinujeme tak, aby tvořily anatomické zóny a podpořily ideální anatomickou polohu páteře. Studenou pěnu taktéž kombinujeme s línou pěnou, která přizpůsobuje svoji tuhost a tvar podle absorbovaného tepla, což zaručuje výbornou adaptaci matrace jakékoliv váhové kategorii.

 

Líná pěna

Jedná se o pěnu, která mění svoji tuhost v závislosti na teplotě. To znamená, že při tělesém kontaktu pěna změkne. Rovnoměrně rozkládá tlak materiáu na lidské tělo, což pozitivně ovlivňuje krevní oběh. Významný komfort spánku zaručuje tvarování líné pěny do tzv. masážních nopů, které dokonale prokrvují vrchní část pokožky. Viscoelastická pěna nevytváří protitlak a tím zabraňuje případnému vzniku proleženin.

 

Latex

Latexová pěna je komfortní, trvanlivá a má velmi vysokou elasticitu. Je flexibilní a tvarově stálá i po mnoha letech užívání. Po stlačení se velmi rychle vrací do původního tvaru. Latexové pěny z produkce firmy Artilat-Vyrolat obsahují maximálně možný podíl přírodního kaučuku. Latex je zdravotně nezávadný, odolný proti plísním a bakteriím, nepřekračuje  limitní hodnoty škodlivin podle normy EUROLATEX. Výrobky firmy Artilat-Vyrolat získaly certifikát Oko-Tex Standard 100.

 

Kokosové vlákno

Získává se z kůry kokosových ořechů ze Srí Lanky. Do gumokokosových desek se používá vlákno nejvyšší kvality.Vlákno se důkladně rozvolní a jeho dřevitý charakter "savost" je eliminován technicky dokonalým prostříkáním latexem, díky kterému získává kokosové vlákno svůj specifický charakter - vysokou elasticitu a vzdušnost. Přírodní latex je kaučukovníkové mléko, získané z kaučukovníků Hevea Brasiliensis. Pro výrobu gumokokosu se používá čistý přírodní latex v tekuté formě. Pružnost je nejvýznamnější vlastností hotových výrobků.

 

Ovčí rouno

Kypřící vrstva zpevněná jutovou tkaninou, na které je nanesena vrstva polyesteru s příměsí vlny ve výšce 2 cm. Tento materiál s vysokým podílem přírodní vlny nabízí výbornou termoregulační schopnost a příjemně hřeje lidské tělo v průběhu spánku.

 

 

Nawapur

- přírodní, ekologická, prodyšná pěna, jejíž hlavní složkou je rostlinný výtažek z byliny skočce obecného, známý jako ricínový olej. Pěna má vynikající mechanické vlastnosti (pevnost, pružnost, elasticitu).
Výška matrace s pěnou NAWAPUR je 17 cm.

 

 

Termopur - líná pěna

- visko-elastická ( tzv. líná ) pěna, obsahující visko-elastickou přísadu, která zaručuje velmi příjemnou měkkost povrchu matrace. Pěna TERMOPUR se dokáže velmi citlivě přizpůsobit teplotě a tvaru těla. Roznášecí vrstvu TERMOPUR doporučujeme zvláště citlivým jedincům, vyžadujícím příjemnou měkkost povrchu matrace (nedochází k otlačení v oblasti ramene nebo kyčle). Visko-elastická pěna TERMOPUR je po celé ploše vybavena změkčujícími nopky, zaručujícími dokonalé změkčení a provzdušnění. Latexová pěna TERMOPUR je vždy dodávána v kombinaci s 2cm silnou pěnou DURÉN KOMFORT.
Výška matrace v tomto provedení je 17 cm.