Jak vymalovat ložnici

v: Inspirace Na:

Vybrat tu pravou barvu do ložnice není jen tak. Říká se kolik lidí, tolik chutí. I tohle přísloví platí při správném výběru barvy do ložnice.

Někomu se líbí syté odstíny barev jiný raději volí barvy planější. Když začínáte malovat stěny ložnice, musíte mít velmi živou představivost, abyste dokázali předem vidět konečný výsledek.

 

paleta barev

 

Jak začít?

1. Záleží na velikosti ložnice

Pokud je vaše ložnice malá, nevolte syté barvy. Syté a tmavé barvy by ložnici opticky ještě více zmenšily. V tomto případě volte raději světlé barvy. Ty váš pokoj opticky zvětší.

 

2. Výběr správné barvy ložnice

Ložnice je místem kde čerpáte energii a je vaši hlavní místností na odpočinek. Proto volte barvy ložnice zásadně takové které uklidňují.

Studené odstíny ložnice

Studené odstíny, jako je modrá, zelená a šedá, se výborně hodí ke klidnému spánku, protože mají uvolňující účinek a dodávají pocit klidu a ticha.

Teplé odstíny ložnice

I když se nejvíce doporučují studené odstíny, můžete si zvolit i teplé odstíny, pokud ale víte, jak je použít správně. Použijte máslovou, broskvovou nebo jemně růžovou barvu, abyste v ložnici vytvořili teplou atmosféru.

A co barva stropu?

Barva stropu je velmi důležitá, protože dokáže dramaticky zvětšit, ale i zmenšit vzhled pokoje. Pokud vymalujete strop bílou barvou, což dělá většina lidí, pokoj se bude zdát vyšší. Když jej vymalujete stejnou barvou jako zbytek pokoje, bude se pokoj zdát menší. Noční obloha na strop ložnice také není špatná volba.

 

3. S barvami to nepřehánějte

Maximální počet barev ve vaší ložnici je čtyři. Nejlepší je, když je dominantní 1 barva a zbývající 3 ji doplňují. K těmto barvám patří i barva nábytku, ložního prádla a dalších dekorací.

 

Výběr barvy do ložnice:

  • modrá - představuje vzduch a vodu. Vyvolává pocit chladu a zklidnění. Pozor na syté odstíny, které snižují teplotu v místnosti až o 3 stupně Celsia.
  • fialová - chladná, elegantní, ale zneklidňující barva.
  • zelená - uklidňuje a podporuje chuť k odpočinku. Vyvarujte se tmavě zelené, ta rozrušuje a zneklidňuje.
  • červená - použitím světlého odstínu vyvoláte pocit vášně a erotiky.
  • oranžová - podporuje chuť do vstávání, nabudí veselou náladu ihned po ránu.

Ložnice by celkově měla působit klidně. Sladěnost celého pokoje vyvolává pocit jistoty a pohodlí. Při výběru barvy je dobré se držet pravidla 60-30-10. Toto pravidlo nastavuje poměr barev v ložnici: 60% by měla tvořit barva bílá30% barva živá10% tmavší odstín.

 

dětské pokoje